با سلام.

به سایت خانه و خاطره خوش آمدید.

 

ورود و استقرار اولین مهاجران انگلیسی در ویرجینیا(آمریکا)/1584 و 1607 میلادی

استقلال آمریکا از انگلیس/ 1776 میلادی

 

دریانورد انگلیسی سر والتر رالی (Sir Walter Raleigh) بهنگام اولین برخورد با بومیان در ایالت ویرجینیای امروزی؛

 

ورود اولین مهاجرین انگلیسی به آمریکا (1584 تا 1589 میلادی)

آغاز جهانگشایی انگلیسی ها

دریانورد، کاشف و بعدها نویسنده معروف اوایل دوران رنسانس و قرن هفده میلادی سر والتر رالی (از 1552 تا 29 اکتبر 1618 میلادی) که از هواداران سرسخت ملکه انگلستان الیزابت اول بود، در سال 1552 یا 1554 میلادی در یک خانواده اشرافی پروتستان در Hayes Barton, Devonshireانگلستان بدنیا آمد. او چهارمین فرزند خانواده بود و در کالج اکُسفورد تحصیلاتش را به اتمام رساند. او در هفده سالگی و از سال 1569 میلادی به مدت پنج سال در جنگهای مذهبی داخلی فرانسه که میان پروتستانها و کانولیکها اتفاق افتاده بود، در کنار آدمیرال گاسپارد دوم دو کولینی (Gaspard II. de Coligny / از 1519 تا 1579 میلادی) رهبر پروتستانهای فرانسه بود. ... ادامه دارد

 

ورود دومین مهاجرین انگلیسی به آمریکا

در سال 1607 میلادی، 120 نفر از مهاجران زن و مرد انگلیسی کمپانی جیمزتاوُن لندن که تعلق به یاکوب اول شاه انگلیس داشت ( London Company Jamestown )، با فرماندهی دریادار ... با کشتی از بندر پلی موث(Plymuth) در جنوب غربی انگلیس عازم آمریکای شمالی و منطقه کارولینیا در شرق قاره آمریکا شدند .... (ادامه دارد)

 

تایید مستعمرگی آمریکا در پارلمان انگلیس (1623 میلادی)

هشتم ژوئيه 1623 میلادی (17 تیرماه 1001 خورشیدی، زمان شاه عباس اول صفوی از 1588 تا 1629 میلادی)، شاه وقت انگلستان، یاکوب اول استوارت (با اسم واقعی جیمز James/ یا Charles James / از 1566 تا 1625 میلادی/ پسرش کارل اول جانشین او از 1625 تا 1649 میلادی)، 16 سال پس از استقرار مهاجران انگلیسی در آمريکای شمالی و در منطقه امروزی ویرجینیای ، منطقه مسکونی آنان را ، یک ايالت انگلستان خواند و با تایید پارلمان انگلیس فرمان مربوط صادر شد.

 

انگلیسی هایی که در سال 1607 میلادی پا به آمريكای شمالی گذارده و در دهانه خلیج چساپیک و اطراف آن مستقر شده بودند اين منطقه را به افتخار اليزابت اول (وفات 1603 میلادی)، ملكه باكره (به انگلیسی ویرجین) و بدون شوهر انگلیس و اسکاتلند، ويرجينيا نامگذاری كرده بودند.

 

مورخان نوشته اند پس از آنكه ارزش محصول توتون (تنباكو) صادراتی ويرجينيا در سال 1618 میلادی(11 سال پس از استقرار دومین گروه از مهاجرین انگلیسی) به پنجاه هزار ليره طلا رسيد، یاکوب اول (جيمزششم پادشاه سابق اسکاتلند) پادشاه وقت انگلستان که نام او بر نخستين آبادی ساخت مهاجران گذارده شده بود و هنوز جيمزتاون خوانده می شود به فكر ضميمه كردن آن منطقه به خاک انگلستان، به عنوان يک ايالت دوردست آن کشور افتاد ولی بهانه ی در دست نداشت.

زدن سکه برای اولین بچه بدنیا آمده از مهاجران انگلیسی در آمریکای شمالی؛

 

درگیری مهاجرین با بومیان آمریکای شمالی

اما درگيریهای خونين میان بوميان (که اصطلاحا سرخپوست ها نامیده میشوند) که از اراضی نیاکان خود در برابر تعرض مهاجران انگلیسی دفاع می کردند و با کشتاری که از این مهاجرين میشد، باعث شد تا در سال 1623 میلادی اين بهانه را به کينگ جيمز(یاکوب اول) بدهد تا به پارلمان انگلستان اطلاع دهد كه قتل سه هزار انگلیسی در طول 15 سال گذشته به دست سرخپوستان غيرقابل تحمل است، بنابراين ويرجينيا (همه ايالات متحده امروز در آن زمان ويرجينيا خوانده می شد) را یک ايالت از کشور خویش، انگلیس اعلام می كند.

 

استقلال آمریکا از مستعمرگی انگلستان (1776 میلادی)

آمريكا از آن تاريخ تا سال 1776 میلادی كه اعلام استقلال كرد تعلق به انگلستان داشت و پايتخت آن شهر ويليامزبرگ بود. مهاجران در آمریکا تصمیم به جدایی از انگلستان را نداشتند و دلیل این جدایی عمدتا این بود که لندنی ها حاضر نبودند آنان را که از محل صدور توتون و پنبه و ... ثروتمند شده بودند در حکومت آمریکا با خود شریک کنند و یا اینکه با حضور نمایندگان آنان مالیات وضع کنند و یا اینکه عوارض و مالیاتی بیش از اتباع مقیم کشور بر آنان تحمیل نکنند.

امروزه و حدود 233 سال پس از اعلام استقلال، هنوز رسانه های آمریکا اخبار مربوط به خاندان سلطنتی انگلستان را وسیعا منتشر می کنند. جز سه تن، بقیه روسای جمهوری آمریکا، انگلیسی تبار بودند.

 

[تصویر: 0708cherch.jpg]کلیسای جیمزتاون در ایالت ویرجینیای امروزی آمریکا؛

 

اولین کلیسای آنگلیکان در آمریکا (1639 میلادی)

باقيمانده ساختمان كليسایی كه توسط دومین سری مهاجران انگلیسی که پس از 32 سال استقرار در آمريكای شمالی (ویرجینیا)، بسال 1639 میلادی در جيمزتاون برای خود ساختند، در تصویر بالا دیده میشود. این مهاجران انگلیسی در 14 مه 1607 با ساختن قلعه ای برای محافظت خود در كنار جيمز ريور، سكونت در آمريكای شمالی را آغاز كردند. آنان در زمستان 1606 میلادی انگلستان را با سه کشتی به مقصد آمريكا ترک كرده بودند. ... (ادامه دارد)

 

"سرخپوستان لامیی" ، سرخپوستان چشم خاکستری

مکتشفینی که اوایل قرن نوزدهم در طول رودخانه لامیر در کارولینای شمالی دست به اکتشاف سرزمینها زده بودند وقتی به قبیله ای از سرخپوستان چشم خاکستری برخوردند که زبان بومی آنها نوعی انگلیسی بود بسیار متعجب شدند.

 

سرخپوستان مدعی بودند که اجداد آنها می توانستند از روی کتابها صحبت کنند. مکتشفین فهمیدند مقصود آنها اینست که آنها می توانستند بخوانند. امروز اسلاف آن مردم اسرار آمیز در ناحیه رابس زندگی می کنند و به "سرخپوستان لامیی" شهرت دارند . رنگ و روی آنها از سیاه تا روشن تغییر می کند در میان آنها مو بور و چشم آبی هم یافت می شود.

 

شجره نامه قبیله بدرستی روشن نیست اما در طول سالها فرضیه ای شکل گرفته است: اکنون تصور می شود که آنها باقیماندگان مستعمره گمشده "سر والتر رالی" در ناحیه روناک هستند که در 1590 میلادی بیکباره ناپدید شد. روناک 200 مایل با رودخانه لامیر فاصله دارد. وقتی ملکه انگلستان الیزابت اول فرمانی برای تشکیل مستعمره به سر والتر رالی اعطا کرد او دو بار دست به ایجاد مستعمره زد. اولین آنها به علت حمله سرخپوستان در 1586 میلادی و کمبود مواد غذای با شکست مواجه شد.

 

گروهی متجاوز از 100 مرد و زن به فرماندهی فرماندار "جان وایت" در سال 1587 میلادی به آن منطقه رسید آنها نیز وضعیت چندان بهتری پیدا نکردند وایت تصمیم گرفت به انگلستان باز گردد و کمک بیشتر و آذوقه با خود بیاورد او به افراد خود دستور داد اگر در غیاب او مجبور به ترک آن محل شدند می باید مقصد خود را بنویسند و در محلی مناسب پنهان کنند.

 

بازگشت جان وایت تا 1590 میلادی به علت جنگ بین انگلستان و اسپانیا ممکن نشد، در روناک نیز قلعه ای ساخته شده بود اما این قلعه مورد حمله سرخپوستان واقع گردید و متروک شده بود و ساکنان آن بدون هیچ اثری ناپدید شده بودند تنها یک کلمه کرواتون بر روی تیری حک شده بود.

 

وقایع نگاران آن دوران بر سر معنای کلمه به بحث پرداختند بعضی عقیده داشتند که این نام قبیله ای از سرخپوستان است که به دژ حمله برده و مستعمره نشینان را قتل عام کرده اند. اما کرواتون نام جزیره ای در جنوب روناک بوده و مستعمره نشینها می دانستند که قبیله ای دوست به نام هاتراس در آنجا سکنا دارد و احتمالا مستعمره نشینها به آن قبیله رسیده و با آنها وصلت کردند و بازماندگان آنها همین سرخپوستان لامیی هستند.

 

فرماندار جان وایت پذیرفت که مهاجرین به میل خود به کرواتون رفته اند اما از آنجا که نمی توانست به جستجوی آنها بر آید به انگلستان بازگشت. شواهد نشان می دهد که او درست اندیشیده بود. حدود سال 1650 میلادی بسیاری از سرخپوستان هاتراس به دره لامبر مهاجرت کردند. از 95 تا 200 نام خانوادگی در میان مستعمره نشینان ناپدید شدند اما 41 تای آنها در میان قبیله لامبی وجود دارد.

 

(این نوشتار تکمیل خواهد شد؛ سروش آذرت)

 

منابع:

-          سایت "تهران پاتوق"

-          سایت "جام جم.کام"

-          سایت "تبیان.نت"

 

(پژوهس، گردآوری، تدوین و پیرایش از سروش آذرت)

 

.................. ................. ............... ............... ............

 

با تشکر از سایتهای "تهران پاتوق" ، "جام جم.کام" و "تبیان.نت" / سایت خانه و خاطره/ سروش آذرت / دی ماه 1391 خورشیدی/ ژانویه 2013 میلادی/