با سلام.

به سایت خانه و خاطره خوش آمدید.

 

قلعه قهقهه

 

 قلعه قهقهه در منطقه قره داغ

 

قلعه قهقهه  در شمال مشکین شهر

قلعه قهقهه در دهستان یافت از دهستان های بخش مرادلو و مابين روستاي كنچوبه و مشيران و قريه آغاج چرچلو و در سمت خاور رودخانه دره رود و در فاصله 75 کیلومتری شمال مشکین شهر قرار دارد. قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقریبی 2500 متر از سطح دریا، دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخره ها واقع شده است. دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است. وقایع و حوادثی که مورخین در مورد قلعه قهقهه ذکر کرده اند بیشتر مربوط به دوران صفویه است اما این بدان معنی نیست که قلعه در دوره صفویه ساخته شده است. طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام می رسد. راه ورودی این قلعه از ضلع شمالی آن می باشد که به عنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده است. در دو طرف دروازه ورودی دو برج قرار دارد. عرض در ورودی 5/2 متر است و از جنس سنگ و آجر با طاق هلالی شکل که هنوز هم پا برجاست.

 

قلعه ی قهقهه در مسیر کهن دژ

 

قلعه قهقهه ، کهن دژ (قلعه قدیمی)

این قلعه را کهن دژ (قلعه قدیمی) نیز گفته اند. از دره رود تا بالای قلعه سه كيلومتر است كه يک تفنگچي به آساني می تواند از آن قلعه دفاع و مانع عبور و مرور نيرو شود. اين قلعه مكان حادثه ساز و پرماجرای اوايل حكومت صفوی است كه همواره نام آن با رعب و وحشت در دهان ها می شده و در گوش ها می پيچيده و زندان سياسی در دوره صفويه بوده است. مصالح ساختمانی اين قلعه شبيه قز قلعه سی (قلعه دختر) يا قافلان كوه از سنگ های رسوبی آجری و كرمی رنگ كاملا تراشيده با ملات آهک و گچ است. در اين قلعه پنج استخر در بدنه كوه كنده اند كه آب باران در آن ها جمع می شود. در سمت بالا در قله كوه اتاق هایی با پايه های قطور با آجر و سنگ ساخته شده است كه مخصوص فرمانده قلعه (كوتوال) بوده است. زندان قلعه اتاقی است در بدنه‌ی كوه كه سه ديوار آن پرتگاه و از يک طرف به داخل قلعه راه دارد. در سمت شمال باختری برج هشت ضلعي برای ديده بانی ساخته شده است. سلاطين صفوی، دشمنان مقتدر را در زندان قلعه حبس می كردند. از جمله آنهاییکه به امر شاه طهماسب اول در قلعه زندانی شده اند، سام ميرزا پسر شاه اسماعيل اول صفوی و برادر شاه طهماسب اول به مدت بيست سال و خان احمد گيلانی، اميرخان تركمان، فرمانروای آذربايجان و اميرانی از امرای ترُک، عرب، كرد و ارمنی بوده اند. قلعه قهقهه تحت شماره 6192 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

(منبع: سایت مشگین شهر یا مشکین شهر)

 

..................         .................        ...............      ...............     ............

 

با تشکر از سایتهای "مشگین شهر" و "تبیان استانها" / سایت خانه و خاطره/ سروش آذرت/ آبان ماه 1390 خورشیدی/ نوامبر 2011 میلادی/