بنام اهورامزدا خداوند جان و خرد

 

توران شهریاری

 

بانو توران شهریاری- بهرامی؛

 

توران شهریاری- بهرامی

بانو توران شهریاری- بهرامی، در سال 1310 خورشیدی در یک خانواده زرتشتی در کرمان دیده به جهان گشود. وی آموزش ابتدایی خود را در کرمان سپری کرد و سپس برای پیگیری آموزش به تهران آمد. او تحصیلات دانشگاهی خود را در زمانی که در سراسر ایران تنها یک دانشگاه بود در دانشکده حقوق دانشگاه تهران به سال 1334 خورشیدی به پایان رساند و در سال 1342 خورشیدی پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری تهران دریافت نمود. به این ترتیب توران شهریاری پنجمین زن ایرانی است که موفق به دریافت پروانه وکالت گردید. توران شهریاری پس از آن از دانشکده حقوق دانشگاه ملی به دریافت درجه فوق لیسانس نایل گشت.

 

توران شهریاری بنیانگذار اتحادیه زنان حقوقدان 

توران شهریاری  در اردیبهشت ماه سال 1342 خورشیدی با راهنمایی و ریاست خانم دکتر مهرانگیز منوچهریان، نخستین دانشجوی زن دانشگاه تهران و نخستین زن استاد دانشگاه کشور و نخستین زن وکیل ایرانی، اتحادیه زنان حقوقدان ایرانی وابسته به اتحادیه بین المللی زنان حقوقدان را در تهران بنیان نهاد. خانم توران شهریاری با سابقه 41 سال وکالت، در 18 اسفندماه 1384 خورشیدی از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان یکی از 17 نفر اعضای هیات مدیره این کانون برگزیده شد.

 

توران شهریاری عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری که تا سال 1331 خورشیدی وابسته به قوه مقننه بود در زمان شادروان دکتر محمد مصدق به جداسری رسید و تاکنون هیچ هموندی (عضوی) از پیروان ادیان دیگر (بجز اسلام) برای هیات مدیره اش برگزیده نشده بود.

 

توران شهریاری نه تنها از زنان سرشناس جامعه زرتشتی است بلکه تنها زن اقلیت دینی است که از سوی دفتر مشارکت امور زنان وابسته به نهاد ریاست جمهوری در شمار 60 نفر زن نام آور سراسر ایران قرار گرفته و از سوی وزیر فرهنگ لوح افتخار دریافت نموده است.

 

زمان اگر چه زمان نوآوری‌ها هست ولی فراتر از آن خويش باوری‌ها هست

به خويش تكيه كن ايرانی خرد باور در اين زمانه خرد اصل برتری‌ها هست (دیوان توران)

 

انتشار دیوان توران ( 1397 )

توران شهریاری افزون بر فعالیت های حقوقی و اجتماعی از سخنوران آزموده و سرایندگان برجسته ایرانی است که مجموعه سروده هایش در سال 1379 خورشیدی با نام دیوان توران منتشر شده است. شهریاری در اشعارش به مضامین اخلاقی ، فرهنگی ، اجتماعی و ملی پرداخته و شاید تنها شاعر زن ایرانی باشد که بهترین و بیشترین سروده های ملی و میهنی را از خود به یادگار نهاده است و این از عشق سرشار او به ایران و فرهنگ درخشان آن سرچشمه گرفته است.

گفتنی است که چندی پیش توران شهریاری از سوی جامعه جهانی زرتشتیان به عنوان یکی از 20 نفر زن زرتشتی که در 200 سال اخیر در زمینه های گوناگون در جامعه زرتشتی خوش درخشیده اند ، برگزیده شده است.

 

با آرزوی ديرزيوی ، درست زيوی ، شادزيوی برای بانو توران شهریاری و دوستدارانش.

 

(سایت توران شهریاری www.tooran.ir ).

 

منابع:

- سایت "امرداد".

- سایت "توران شهریاری".

 

 

(پژوهش، گردآوری، تدوین و پیرایش از رضا زینتی: 18 دی 1392 / 8 ژانویه 2013 میلادی)

 

.................. ................. ............... ............... ............

 

با تشکر از خانم توران شهریاری و سایت "امرداد" / سایت خانه و خاطره/ سروش آذرت(رضا زینتی) / آبان ماه 1392 خورشیدی/ 2013 میلادی/